Object structure
Creator:

Bochno, Ewa

Contributor:

Bazuń, Dorota - red. ; Kwiatkowski, Mariusz - red.

Title:

W sieci - czy, po co i jakiej? Relacje w grupach studenckich - komunikat z badań = Online - if, what for, and what? Relationships in student groups - research results

Group publication title:

Rocznik Lubuski, 39

Subject and Keywords:

relacje międzyludzkie ; studenci

Abstract_pl:

W tekście niniejszym podejmuję próbę analizy relacji w grupach studenckich. Spojrzę na nie poprzez pryzmat kategorii sieci społeczne. Zastanowię się nad grupą w odniesieniu do pytania czy, po co i jakie sieci tworzą studenci w grupach dziekańskich? W analizach skupię się na pytaniach: 1) "jak jest?", czyli wyłonię z wypowiedzi studentów podstawowe kategorie dotyczące sieci oraz 2) "co z tego wynika?", czyli nakreślę specyfikę sieci społecznych w grupie. Całość zakończę podsumowaniem, w którym odniosę się do kategorii sieci społecznych.

Abstract:

This article attempts to analyze the relationships in student groups which are examined from the perspective of the social network category. I investigate the group in relation to the question: if, what for, and what social networking sites do students create within dean`s groups? In the analysis, I focus on the following questions: 1) "?What?", i.e. on the basis of students` information I present basic categories concerning networks, and 2) ?"What`s the result?", i.e. I sketch the specificity of social networks in a group. I end with the summary which refers to the social network categories.

Publisher:

Zielona Góra: Lubuskie Towarzystwo Naukowe

Date:

2013

Resource Type:

artykuł

Format:

application/pdf

Pages:

87-100

Source:

Rocznik Lubuski, tom 39, część 1

Language:

pol

Rights:

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

×

Citation

Citation style: